Hammaste valgendamine on tegelikult “pleegitamise protsess”, mille käigus emaili ja dentiini tumedamad alad muutuvad heledamaks.
Hammaste värvi muutumise põhjused:
– toiduained (näit kohv, tee, punane vein), ravimid, samuti suitsetamine mõjutavad hambakattu keemiliselt. Toiduainetes sisalduvad värvained viivadki aastatega hamba värvi muutusteni.
– üksiku hamba värvimuutuse põhjuseks on tavaliselt trauma. Algul on hammas punakas, hiljem muutub vere hemoglobiini lagunedes hallikamaks. Mõnikord värvub hammas pärast juureravi, kui veresooned on jäänud hambast korralikult eemaldamata
– hammaste arengu ajal võivad nende tumenemist põhjustada tetratsükliinikuur, liiga suur fluorisisaldus joogivees ja mõned haruldasemad üldhaigused.
Hambaid valgendav toimeaine on vesinikperoksiid kuni >0.1% <6% (2012. a Euroopa Liidu direktiivi järgi). Selle toimemehhanism on oksüdatsioonireaktsioon, mille käigus hamba kõvakudedest eemaldatakse orgaaniline aine või muudetakse seevärvituks. Valgendust võib läbi viia kas hambaravitoolis või ka kodus vastavat individuaalset kapet ehk valgenduslusikat kasutades. Kapesse pannakse valgendavat geeli ja hoitakse seda ette määratud aja suus. Kuur võib kesta mitu nädalat, peamiselt sõltuvalt toimeaine (kodus kasutades siis karbamiidperoksiidi >0.1% <16%) sisaldusest. Valgendamist ei soovita - alla 18-aastastele, kuna pulbiruum avar, siis võib hammas tundlikuks muutuda - rasedatele - ravimata hamba- ja igemehaigused - suuremad täidised või kroonid/laminaadid eeshammastel. Kuna valgendamise käigus muutub hambakoe värvus mitme tooni võrra heledamaks, kuid täidiste/kroonide värvus jääb samaks, siis tuleks ka need välja vahetada. Teatud aja jooksul aga hammaste värvus muutub uuesti tumedamaks (st valgendamise mõju kaob), siis hakkavad heledad täidised/kroonid jälle välja paistma. Kui valgendamise mõju saabub kiiresti ja täidiseid on võimalik heledamate vastu välja vahetada kiiresti, siis hammaste tumedamaks muutumine on pikaajaline protsess ning siin pole võimalik plomme ühekorragavahetades saavutada esteetilist tulemust. Seega tuleks valgendamist kas regulaarselt korrata või pidevalt käia täidiseid/kroone sobivama värvi vastu välja vahetamas. Sel juhul soovitaksime juba laminaate,kroone hammastele. Mõned inimesed on kogenud valgendamise tagajärjel hammaste tundlikkust külma suhtes, teised ebamugavustunnet igemetes. Need sümptomid kaovad enamasti 1–3 nädala jooksul pärast valgendamiskuuri lõpetamist. Igaühe hambad ei valgene samal määral. See sõltub eelkõige hammaste struktuurist. Kollaka värvusega hambad alluvad valgendamisele hästi, pruunika värvusega hambad veidi halvemini ja hallikad hambad ei pruugi üldse valgeneda. Siiski parima tulemuse juures võivad hambad valgemaks muutuda kuni 8 tooni võrra. Olukorda saab kõige paremini hinnata hambaarst ja anda parimat nõu. See võib aga sisaldada soovitust valgendamine ära jätta ja kasutada selle asemel teisi kosmeetilisi protseduure, nagu näiteks laminaatide,kroonide paigaldamist hammastele. [list type="arrow_left"]
[/list]