Kroone kasutatakse ulatuslikult hävinenud või trauma tagajärjel purunenud hamba taastamiseks.
Kui hambakroon on säilinud, siis lihvitakse hammas krooni paksuse võrra õhemaks ja valmistatkse jäljendi järgi laboris kroon.
Kui aga hambakroon on ulatuslikult hävinud, siis valmistatkase metallist tihvtkönt – juurekanalitesse ulatuvad metallist tihvtid, mis ühendatud köndiga. Sellele valmistatakse peale kroon.
Silda kasutatakse puuduva hamba (hammaste) asendamiseks ja/või suure hambavahe täitmiseks.
Sildprotees tsementeeritakse tugihammastele, mis piiravad hammasteta tühikut. Erinevalt eemaldatavatest proteesidest, pole fiskeeritud sildproteesi võimalik patsiendil ise eemaldada.
Kes vajavad sildproteese?
Sildprotees sobib kõigile, kellel mõni hammas puudub ning kellel pole probleemesuuhügieeniga.Kui puuduvaid hambaid sillaga mitte asendada, hakkavad naaberhambad liikuma tühiku poole, mille tagajärjel suureneb kaariese ja igemehaiguste oht, mis halvemal juhul võib lõppeda ka hammaste kaotusega.
Nii kroone kui ka sildu on võimalik valmistada nii hambavärvi materjalist kui ka metallist. Kõige hambasõbralikumaks metalliks on kuld – kulumiskiirus võrdne hambaga (väldib hilisemaid hambumushäireid), hea töödeldavus.
Järjest rohkem kasutatakse keraamilisi materjale, nende eeliseks on esteetilisus. Täiskeraamilised kroonid sobivad eelkõige eeshammaste taastamiseks, kuna jätavad väga loomuliku mulje.
Kõige levinum on kombineeritud variant – metallokeraamilised (metall kaetud keraamilise kihiga) kroonid, sillad. Nende puhul on lisaks esteetilisusele tagatud ka krooni/silla tugevus.