Korraliku suuhügieeni saavutamiseks on vaja omandada kindlad harjumused: 2x päevas hammaste harjamine, regulaarne hambaniidi/hambatiku/hambavaheharja kasutamine.
Hammaste harjamise tehnika
Hambaid pestakse hommikul ja õhtul, kusjuures õhtust pesemist ei tohi kunagi ära unustada.
Hea hambahari on pehmete harjaste ja lühikese peaga. Kõva hambahari vigastab igemeid ja hambaid.
Eriti kiiresti kuluvad juba paljastunud hambakaelad. Hammaste kaeladele liigse surve avaldamise vältimiseks hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit. Lühikese peaga harjaga mahub hambaid puhastama ka kitsamatest kohtadest.
Hari tuleks suunata poolviltu igemevakku, et puhastataks nii hambaid kui igemeid. Kõige tähtsam on puhtaks harjata igemeserv.
Harjamist võiks alustada purihammaste keelepoolsest küljest. Kui alustada kergemini ligipääsetavatest kohtadest, võib tagahammaste puhastamine sootuks ununeda.
Hoolikas harjamine kestab vähemalt 2-3 minutit, mis on pikk aeg. Harjata tuleks ka keelt. Hambapastat pannakse harjale väikese küüne suurune kogus.
Hambaharjaga ei ole võimalik puhastada hammaste kontaktpindasid ja igemeserva kahe hamba vahelt. Sealt puhastamiseks peab kasutama sobivat abivahendit, kas hambaniiti, hambatikku või hambavaheharja.
Hambavahede puhastamine
Kuna hambahari ei ulatu puhastama hambapinda kahe hamba vahelt, tuleb sealt hambakatu eemaldamiseks kasutada abivahendit, kas hambaniiti, hambatikku või spetsiaalset hambavaheharja.
Igemeveritsus on hambakatu pisikute põhjustatud igemepõletiku tunnus. Kui hambavahesid pole varem ülalnimetatud abivahenditega puhastatud, võivad igemed nende kasutusele võtmise esimestel päevadel veritseda. Igemepõletik paraneb suuhügieeni paranedes.
Tõhusaim vahend hammaste kontaktpinna ja igemevao puhastamiseks on vahatatud lintjas hambaniit
Kui niidiga sõrm on viidud suhu ning pingul niit lühikeste edasi-tagasi liigutustega hammaste vahele, puhastatakse kummagi hamba pind kuni igemevao põhjani kolme-nelja hõõruva üles-alla liigutusega.
Puhastust on võimalik tõhustada hoides niiti hamba ümber nurga all nii, et see haaraks hambakaela võimalikult suurelt pinnalt.
Suurematest hambavahedest on tõhusaim katueemaldaja väikest pudeliharja meenutav hambavahehari või spetsiaalne kolmnurkse läbilõikega pehmest puust hambatikk. Süljes niisutatud tikku hõõrutakse igas hambavahes 4-6 korda.