Juurekanal on hambajuures asuv peenike kitsas käik, milles kulgevad hamba närvid, veenid, arterid ja lümfisooned. Juurekanal ulatub pulbi tipust kuni juure tipuni. Sõltuvalt juurte arvust võib hambal olla 1 kuni 4 juurekanalit.
Kui sügava hambaaugu, hamba murdumise või trauma tõttu pääsevad bakterid hambapulbini, sureb see tasapisi. Patsient tunneb valu kui ta hammustab ja mälub ning kui hambale satub kuumi või külmi jooke-toite.
Juurekanali ravi võetakse tarvitusele seetõttu, et hammas ei suuda ise paraneda. Ilma ravita muutuks infektsioon üha ulatuslikumaks, hambaluu hakkaks degenereeruma ning lõpuks võib hammas lihtsalt ära laguneda. Paraku hakatakse selle valu vastu abi otsima alles siis, kui valu on juba väljakannatamatu. Mõnikord soovib patsient surnud hamba lasta välja tõmmata, kuna see on odavam protseduur. See pole siiski kuigi sobiv lahendus, sest väljatõmmatud hamba kohale hakkavad nihkuma naaberhambad, mille tulemusel hambumus (ja seega ka hammaste välimus ning mälumisomadused) halveneb. Puuduva hamba asemele tuleks seega muretseda implantaat või sild, mis on juurekanali ravist kindlasti kallimad variandid. Seega on soovitav alati otsustada siiski esmalt juurekanali raviks.
– Enne ravi alustamist tavaliselt tehakse röntgen
– Järgnevalt tuimastus,
– Hambakrooni sisse puuritakse juurdepääsuava pulbini
– Juurekanalist eemaldatakse haigestunud pulp ning antakse juurekanalile tema õige kuju. Edukaks juureravi õnnestumiseks on kindlasti vaja teada juurekanalite pikkusi, seetõttu tehakse röntgen ka juureravi käigus. Aega kokku hoida, ka vähem röntgeneid ja vigu kanalite pikkuste määramisel aitab vältida meie arstide käsutuses olev uusima tehnoloogiaga aparaat SmarPex (pildil)
– Juurekanalitesse pannakse ravim, mis hävitab baktereid
– Olenevalt hamba seisundist suletakse juurekanalid ja hambakroonidefekt täidisega kas ajutiselt või püsivalt
Kui hamba seisund nõuab korduvat puhastamist, on see kuni järgmise visiidini suletud ajutise täidisega et vältida mikroobide juuredevoolu juurekanalisse
– Kui nakkus on lõpuks taandunud, suletakse kanal lõplikult juuretäidisega ning taastatakse krooni defekt. Suure krooni defekti korral võidakse toestada täidist spetsiaalse posti abil ja valmistada kas kuld- või portselankroon, et taastada hamba tugevus ja vastupidavus ning parandada välimust.
Vt. ka nõuanded pärast juureravi