Mis on hambakatt, hambakivi ja kuidas see tekib?
Hamba pinda katab alati õhuke orgaaniline kile, mis täidab emaili ebatasasused ja on keskkonnaks hambakudede ja sülje vahel. Juba mõne tunni möödumisel hammaste puhastamisest hakkavad sadestuma mikroobid, mis kinnituvad tugevasti hamba pinnale. Katukihi paksenedes muutub mikroobide koostis pidevalt, kuna katu alumistes kihtides tekib hapnikuvaba keskkond, mis on soodne anaeroobsetele bakteritele, mis omavad suuremat kahjustavat toimet parodondi kudedele. Kattu võib leida nii hamba vabal pinnal kui ka igemetaskus.Mikroorganismid eritavad mitmesuguseid kudesid lõhustavaid fermente ja jääkaineid, mis kahjustavad terveid rakke.Selle paremaks esiletoomiseks hügieeniõpetuse ja enesekontrolli käigus kasutatakse indikaatortablette (Diadent, Diaplac), mille imemisel katt värvub intensiivselt punakaks kudedele ja on nähtav hamba pindadel.
Kui katt on olnud hamba pinnal pikka aega, hakkavad sellesse süljest ladestuma mineraalsoolad. Mineraliseerunud hambakattu nimetatakse hambakiviks.Hambakivi võib toidu- ja tubakapigmentide toimel värvuda, omandades kollakas-pruunika kuni mustja värvuse. Kõige enam tekib hambakivi süljenäärmete juhade avanemiskohtade läheduses s.o alumiste esihammast keelepoolsetel pindadel ja ülemiste purihammaste põsepoolsetel pindadel.
Hambakivi saab eemaldada ainult hambaarst või suuhügienist.
Kui suuhügieen on olnud pikka aega halb, siis kõrvuti hambakõvakudede kahjustusega areneb välja põletik hammast ümbritsevates pehmetes kudedes – tekib igemepõletik.
Ravimata igemepõletik võib üle minna parodontiidiks, mille tagajärjel hävineb hammast ümbritsev luu. Hambad hakkavad liikuma, muudavad asendit teineteise suhtes, närimine on valulik.
Põletiku ilmnemisel suu limaskestal või igemetel tuleb koheselt pöörduda hambaarsti poole, kes selgitab välja nende tekkepõhjused ja kavandab ravi.
Igemehaiguste ravi hambaarsti vastuvõtul seisneb hambakatu, hambakivi eemaldamises hambapindadelt ja sellele järgnevalt koostatakse individuaalne hügieeniprogramm hammaste hoolduseks, vajadusel ka medikamentoosne ravi.Vt. nõuanded pärast igemeravi
Hea kodune hügieen on põhialuseks igemehaiguste ennetamisel ja ka ravi õnnestumisel .Vt. hammaste harjamise tehnika