Hammaste valgendamine on tegelikult “pleegitamise protsess”, mille käigus emaili ja dentiini tumedamad alad muutuvad heledamaks.
Hammaste värvi muutumise põhjused:
– toiduained (näit kohv, tee, punane vein), ravimid, samuti suitsetamine mõjutavad hambakattu keemiliselt. Toiduainetes sisalduvad värvained viivadki aastatega hamba värvi muutusteni.
– üksiku hamba värvimuutuse põhjuseks on tavaliselt trauma. Algul on hammas punakas, hiljem muutub vere hemoglobiini lagunedes hallikamaks. Mõnikord värvub hammas pärast juureravi, kui veresooned on jäänud hambast korralikult eemaldamata
– hammaste arengu ajal võivad nende tumenemist põhjustada tetratsükliinikuur, liiga suur fluorisisaldus joogivees ja mõned haruldasemad üldhaigused.
Toimeaine
Hambaid valgendav toimeaine on vesinikperoksiid kuni >0.1% <6% (2012. a Euroopa Liidu direktiivi järgi). Selle toimemehhanism on oksüdatsioonireaktsioon, mille käigus hamba kõvakudedest eemaldatakse orgaaniline aine või muudetakse seevärvituks. Valgendust võib läbi viia kas hambaravitoolis või ka kodus vastavat individuaalset kapet ehk valgenduslusikat kasutades. Kapesse pannakse valgendavat geeli ja hoitakse seda ette määratud aja suus. Kuur võib kesta mitu nädalat, peamiselt sõltuvalt toimeaine (kodus kasutades siis karbamiidperoksiidi >0.1% <16%) sisaldusest.
Valgendamist ei soovitata:
– alla 18-aastastele, kuna pulbiruum avar, siis võib hammas tundlikuks muutuda
– rasedatele
– ravimata hamba- ja igemehaigused
– suuremad täidised või kroonid/laminaadid eeshammastel. Kuna valgendamise käigus muutub hambakoe värvus mitme tooni võrra heledamaks, kuid täidiste/kroonide värvus jääb samaks, siis tuleks ka need välja vahetada. Teatud aja jooksul aga hammaste värvus muutub uuesti tumedamaks (st valgendamise mõju kaob), siis hakkavad heledad täidised/kroonid jälle välja paistma. Kui valgendamise mõju saabub kiiresti ja täidiseid on võimalik heledamate vastu välja vahetada kiiresti, siis hammaste tumedamaks muutumine on pikaajaline protsess ning siin pole võimalik plomme ühekorragavahetades saavutada esteetilist tulemust. Seega tuleks valgendamist kas regulaarselt korrata või pidevalt käia täidiseid/kroone sobivama värvi vastu välja vahetamas. Sel juhul soovitaksime juba laminaate,kroone hammastele.
Mõned inimesed on kogenud valgendamise tagajärjel hammaste tundlikkust külma suhtes, teised ebamugavustunnet igemetes. Need sümptomid kaovad enamasti 1–3 nädala jooksul pärast valgendamiskuuri lõpetamist.
Igaühe hambad ei valgene samal määral. See sõltub eelkõige hammaste struktuurist. Kollaka värvusega hambad alluvad valgendamisele hästi, pruunika värvusega hambad veidi halvemini ja hallikad hambad ei pruugi üldse valgeneda. Siiski parima tulemuse juures võivad hambad valgemaks muutuda kuni 8 tooni võrra. Olukorda saab kõige paremini hinnata hambaarst ja anda parimat nõu. See võib aga sisaldada soovitust valgendamine ära jätta ja kasutada selle asemel teisi kosmeetilisi protseduure, nagu näiteks laminaatide,kroonide paigaldamist hammastele.
Portselanist või plastikust valmistatavad laminaadid on õhukesed “koorikud”, mis liimitakse hamba esipinnale.
Kellele sobivad laminaadid?
– laminaatide abil on võimalik esihammaste värvust märkimisväärselt parandada
– laminaadid sobivad ideaalselt hammastele, mis on liiga lühikesed, liiga pikad või pole ühepikkused.
– kuna paljudel inimestel pole esihambad ideaalse kujuga (mõrad hammastes, killustused, ebatasasused, ebasümmeetriline kuju jmt), siis laminaatide kasutamisega on võimalik kõik need probleemid pikaks ajaks lahendada.
– laminaatide abil on võimalik pisut reast väljasolevate hammaste asendit muuta
Kuidas laminaate valmistatakse?
1.visiidil
– lokaalanesteesia; kui eemaldatakse väga õhuke (0,3-0,5 mm) kiht, siis pole anesteesia vajalik
– määratakse hamba värv
– lihvitakse hamba pind
– võetakse jäljend
– lihvitud hamba pind kaetakse ajutise laminaadiga
Laboris valmistatakse jäljendi järgi laminaadid
2.visiidil
– vajadusel anesteesia
– eemaldatakse ajutised laminaadid
– paigaldatakse laboris valmistatud laminaadid
Miks eelistada laminaate täidistele? Vt. panused
Hambakaunistused on tillukesed kullast, hõbedast ja/või vääriskividest ornamendid. Kõige populaarsemad on 18-22 karaadisest kullast valmistatud ehted, mis on umbes 0,5 mm paksused. Saadaolevate kujutiste valikusse kuuluvad näiteks kullast südamed, dollarimärgid, delfiinid, taevatähed, dinosaurused ja arvutifännidele rõõmuks isegi @-märgid.
Neid saab kiiresti ja valutult paigaldada, nad püsivad kaua ega kahjusta hambaid mingil määral.
Paigaldamise eel karestatakse loomuliku hamba (st mitte täidise või portselankrooniga hamba) pind happega ning kuivatatakse ca 20 sekundi pärast (karestamine ei kahjusta hamba pinda ning kare pind kaoks iseenesest 12-24 tunni jooksul). Seejärel kinnitatakse hambakaunistus spetsiaalse liimi abil hambale.Edasi kõvastatakse liim lambi abil. Kogu protseduuriks kulub ca 15 minutit ning eriti meeldivaks teeb selle asjaolu, et see on absoluutselt valutu. Soovi korral saab need hambaid vigastamata eemaldada.
Teoreetiliselt peaks korralikult paigaldatud ja hooldatud hambakaunistus hambal püsima aastaid, kuid ettevaatamatu tegutsemine (kõva toidu närimine, traumad jmt) võivad selle liiga vara lahti murda. Kui hambakaunistus õnnestub üles leida, saab selle soovi korral enamasti samasse kohta tagasi liimida.